Ulcinjska Solana: Radnici ostaju, berba u avgustu
Do otpuštanja radnika Solane nakon 1. jula neće doći, jer će biti nastavljena proizvodnja soli, tako da se ovogodišnja berba ne dovodi u pitanje, odlučeno je na jučerašnjem sastanku gradonačelnika Ulcinja Nazifa Cungua, predsjednika Solane Bojše Šotre, arhitekte Slavka Radunovića, predstavnika Ministarstva rada, članova javnog preduzeća za uzgoj i zaštitu divljači, Centra za zaštitu i proučavanje ptica, kao i predstavnika kompanijskog sindikata.
– Opština Ulcinj sprovodi niz mjera u cilju pronalaženja najoptimalnijeg rješenja za Solanu. Lokalna uprava nema previše uticaja, ali ulaže velike napore kako bi prije svega zaaštitila radnike – naveo je Cungu i objasnio da je naredni cilj izrada studije zaštite Solane kao biodiverzitetskog područja, izrada prostorno-urbanističkog plana i donošenje planskih rješenja.
Iako zbog zastarjele opreme radovi za pripremu berbe sporo teku, Šotra je istakao da će početi u predviđenom roku.
– Ove godine očekujemo oko 20 hiljada tona soli. Osim toga, uradili smo studiju razvojnih kapaciteta Solane, prema kojoj smo, istraživajući resurse, ustanovili mogućnost za kompatibilan razvoj sa ostatkom opštine – objasnio je Šotra.
Da bi prostor Solane mogao da se koristi i u druge svrhe, nagovijestio je arhitekta Radunović.
– Više od 60 procenata Solane, pogotovo dio prema rijeci Bojani biće zaštićen. Plan je da se centralni dio iskoristi za sport i rekreaciju, gdje bi se izgradila biciklistička staza, stari dio bi pretvorili u muzej soli, a sjeverni, oko 40 hektara, bio bi namijenjen za poljoprivrednu proizvodnju. Značajno bi bilo da se dio Port Milene pretvori u marinu, gdje bi se izgradnjom smještajnih kapaciteta i restorana zaposlio određen broj ljudi –ocijenio je Radunović.
Iz Centra za zaštitu ptica pozdravili su ovaj plan i naveli da će njihove naredne aktivnosti, u saranji sa vlasnicima Solane i Opštinom, biti očuvanje biodiverziteta, promocija posmatranja ptica i afirmacija te vrste turizma, kroz saradnju sa Nacionalnom turističkom organizacijom.
– Cilj nam je da se organizacijom festivala soli, planiranog za avgust, privuče pažnja turista. Značajno bi bilo adaptirati bazene na Solani, kako bi posjetioci mogli da vide tradicionalni način proizvodnje soli, i kako bismo mogli uvidjeti značaj ljekovitog blatu u zdravstvene svrhe – rekao je Nebojša Banićević i istakao da je vlasnik Solane, Eurofond, potpisao ugovor o saradnji sa Centrom za zaštitu ptica. Planirana je i saradnja preduzeća za zaštitu i uzgoj divljači i Eurofonda u sprečavanju krivolova.Va.R.
Sindikat zadovoljan
Predstavljene projekte i rješenja pozdravili su i predstavnici Sindikata Solane.
– Situacija se, u odnosu na prethodni period, promijenila, ali bi isplata 12 plata, regulisanje staža, kvalitetniji stručni kadar i uticaj države na proširenje tržišta znatno doprinijeli razvoju Solane – smatra predsjednik kompanijskog sindikata Marko Miranović. On je kazao da je Solana nekada snabdijevala makedonsko, kosovsko i srpsko tržište, a sada su ograničeni na isporuku 3,5 hiljada tona soli na domaće tržište.
Izvor: DAN