Potomci afričkih robova trajno obilježili istoriju Ulcinja + Foto
Šarmom obogatili grad i ljude
Kada je Berlinskim kongresom 1878. Crna Gora priznata kao dvadeset i sedma evropska država, u Ulcinju je, kažu, postojalo stotinu crnačkih kuća, već 1928. bilo ih je samo pet
Poslednji pravi crnac, legendarni Rizo Šurla preminuo je prije desetak godina, ali nema Ulcinjanina koji nije čuo za njega
ULCINj – U bogatoj istoriji Ulcinja ne može se zaobići priča o crnim afričkim robovima, čiji se potomoci i danas mogu sresti u najjužnijem crnogorskom gradu. Doduše rijetko, jer kako su godine prolazile i vremena se mijenjala nestajali su polako i crnci i njihove porodice. Kada je Berlinskim kongresom 1878. Crna Gora priznata kao dvadeset i sedma evropska država, u Ulcinju je, kažu, postojalo stotinu crnačkih kuća. Već 1928. bilo ih je samo pet. A danas crnci se teško mogu sresti na gradskim ulicama. Poslednji pravi crnac legendarni Rizo Šurla preminuo je prije desetak godina. Ostala je Rizova porodica sin Mario i kćerka Anita ali oni tek povremeno borave u gradu. Imaju porodice u Beogradu pa ih je i teško vidjeti.
Svi Ulcinjani kažu da je Riza bio divan čovjek. Uvijek vedar i nasmijan. Raspoložen za šalu. Iako već dugo nije živ, sigurno da nema Ulcinjanina koji nije čuo za njega. Priču o njemu nije teško ispričati, jer koga god da pitate u gradu svako će vam po nešto ispričati. Potomak je afričkih gusara, a u istorijskim dokumentima pominje se da su prvi crnci stigli u Ulcinj zajedno sa tursko-arapskim pomorcima, gusarima-piratima, kao robovi i sluge na njihovim brodovima 1571. godine, pa i kao robovi i sluge u njihovim porodicama, poslije zauzimanja grada od strane Turaka, kada se tu za stalno nastanjuje 400 berberskih, sjeverno-afričkih pirata sa njihovim porodicama.
Ovi novi građani Ulcinja, tursko-arapski pomorci, kroz godine, decenije i vjekove grabili su sa obala Afrike (Tripolis – Tarabulus) crnce i prodavali ih kao robove na svom trgu u Ulcinju i po ostalim trgovima Evrope, Azije i Afrike. Mnoge od njih držali su kao sluge po svojim kućama, imanjima, pa i po brodovima. Za kupovinu robova–crnaca išli su svojim brodovima i do obala Sudana, pa i do Konga. Daleke 1696. godine papin misionar Marin Đino obavještava Kongregaciju da se na ulcinjskom trgu nalazi oko 125 robova. Trg robova u Ulcinju bio je najveći i najglasovitiji na Jadranu. Tu su dovodili robove za prodaju sa svih strana, pogotovo iz mnogih primorskih gradova. Kažu da su tu prodali i Servantesa i njegovog brat Rodriga. Novinar i publicista Mustafa Canka, koji je nedavno publikovao knjigu „Ulcinj u Osmanskoj imperiji”, jedan dio posvetio je i afričkim robovima.
– Ljepotu i šarm lokalnoj populaciji posebno su davali crnci. Ulcinjski brodovlasnici dovozili su ih kao robove iz sjeverne Afrike, a porijeklom su uglavnom bili iz Sudana. Jedno vrijeme bili su sluge, da bi potom bili oslobađani i postajali pravi Ulcinjani. Govorili su albanski, oblačili se ala turka. Nosili su fesove i široke pantalone, baš kao i svi građani, bili kapetani brodova i vlasnici lijepo ukrašenih kuća. Preuzimali su prezimena kapetana ili brodovlasnika koji su ih doveli u Ulcinj ili su se jednostavno prezivali Arapi (crnac). Srasli su potpuno sa sredinom čineći Ulcinj najinteresantnijim gradom na Jadranu u 19. vijeku. Kada je Ulcinj 1880. godine pripojen Crnoj Gori u njemu je živjelo osamdesetak crnaca – kaže Canka.
Osim Rizove djece i unuka u Ulcinju se uglavnom ljeti mogu sresti potomci njegovih sestara i pokojnog brata Dželja, odnosno sinovca Džanija, koji je umro mlad.
– Crnci su zauvijek obilježili istoriju ovog grada, a pokojni Rizo pogotovo. Markantan, neobično lijep, nalik na čuvenog Muhameda Alija, plijenio je šarmom i pozitivnom energijom. Kažu da njegovi potomci nijesu dovedeni silom u Ulcinj. Mislim da su mu dvije sestre još žive ali ih rijetko viđam. To je jedna od najpoznatijih porodica u Ulcinju. Prezime su dobili po mjestu Šurle, gdje su živjeli. Bio je to pravi metuzalem ulcinjskog turizma. Dok sam živ sjećaću ga se – kaže poznati turistički vodič, profesor Ismet Karamanaga.
M.Knežević
Legenda boksa i fotografije
Legendarni Riza Šurla se sa svega sedam godina obreo u Dubrovniku. Kad je stasao u mladića stigao je u Zagreb, gdje je počeo da se bavi boksom. Bio je drugi velteraš u Savskoj banovini, a za život je zarađivao radeći kao konobar u čuvenoj „Esplanadi”. Put iz Zagreba vodi ga u Beograd, gdje je izučio fotografski zanat. Tu ga je zatekao rat. U Ulcinj se vraća 1945. godine i otvara fotografsku radnju „Pinješ”, najstariju u gradu koja je bila jedan od zaštitnih znakova krajnjeg juga.
Rizo se početkom šezdesetih oženio Ulcinjankom Nadom Račić i tako prekinuo običaj velike crnačke porodice koja je ovdje sve do Rizovih momačkih dana imala običaj da se crnci obavezno žene crnkinjama, koje su u Ulcinj stizale iz drugih krajeva. Ubrzo su rođeni Mario i Anita, koji ipak nijesu pravi crnci, jer su „povukli” na majku. Mario je oženjen, Anita udata, imaju lijepu djecu. Ipak, mješoviti brak Riza i Nade nije prvi. Mnogo godina prije njih jedan Ulcinjanin oženio se crnkinjom. I danas se u Ulcinju može čuti priča o prelijepoj Zahri iz Sudana, koja je u Ulcinj došla po sopstvenoj volji sa majorom turske vojske Hadži Halilom Ficijem, kojega je upoznala u svojoj zemlji.
Rizo Šurla je na desetine hiljada fotografija iz Ulcinja besplatno uputio u svijet, podijelio domaćim i stranim turistima. A fotografisao je sve što je lijepo na ovom prostoru. Imao je dvije strasti – fotografije i ribolov, kojima se posvetio do poslednjih dana života.
Crnac, a Crnogorac
U toku Drugog svjetskog rata među velikim brojem partizanskih boraca iz svih krajeva ondašnje Jugoslavije našao se i crnac Rizo Šurla, iz Ulcinja. U jednoj od borbi bio je ranjen, pa ga drugovi odvedoše u partizansku bolnicu i dadoše mu prvu pomoć. Jovanka, kasnije supruga Josipa Broza Tita, zadesi se u bolnici i tokom obilaska ranjenika ugleda Riza, pa se prilično iznenadi.
– Odakle ste vi, druže – upita ga ona. – Iz Ulcinja – odgovori Rizo. – Gdje je taj Ulcinj, u kojoj državi Afrike – upita opet Jovanka. – Nije u Africi, drugarice Jovanka – reče joj Rizo. Jovanka se za čas zamisli, pa opet upita: – A što ste vi po nacionalnosti? – Crnogorac! – reče joj Rizo ponosno. – Hm! – opet se zamisli Jovanka, pa nastavi: – Nisam znala da su Crnogorci crnci! Mislila sam da su bijelci, ovako, kao mi!
Arapsko polje i kafana
Uprkos tome što pravih tamnoputih potomaka afričkih robova skoro da više nema u Ulcinju, ostali su fakti koji će još dugo podsjećati da je na ovdašnjem prostoru nekada živjela crna populacija. Na brdu Pinješ, iznad Ulcinja, i danas se nalazi poljana, zvana Arapsko polje. Tu su se sastajali ulcinjski crnci i igrali svoje ritualne igre. Tako je, kažu pojedini mještani, i nastala temperamentna igra „Šaraveli”, tipično afričkog melosa i ritma, koja se i danas rado igra i gleda. U to doba oni su svojevremeno u gradu imali i svoje kafane, zvanu „Trumo–kafana” i „Arapska kafana”, jer su njen vlasnik i posluga bili Arapi, kako Ulcinjani najčešće nazivaju crnce.