Albance zovu na novi sastanak
Predstavnici albanskih partija nemaju jedinstven stav o tome da li podršku predsjedničkom kandidatu Demokratske partije socijalista Filipu Vujanoviću, osim održavanjem referenduma u opštini Tuzi, treba usloviti i izmjenom izbornog zakona. Po našim saznanjima, funkcioneri DPS-a na čelu sa Svetozarom Marovićem trebalo bi do kraja nedjelje da imaju još jedan susret sa čelnicima albanskih stranaka.
Predsjednik Demokratskog saveza Mehmet Bardhi kazao je prekjuče da albanski politički subjekti da bi podržali Vujanovićevu kandidaturu treba da traže i reviziju izbornog zakona, odnosno vraćanje odredaba koje bi Albancima omogućile više poslaničkih mandata.
Funkcioner Građanske inicijative Tuzi Vaselj Siništaj navodi da Albanci u Crnoj Gori odavno traže da se ispravi šteta koju su im usvajanjem Zakona o izboru odbornika i poslanika nanijele vlast i opozicija.
– Naše pitanje nije riješeno. Pored ostalog, treba vidjeti šta je sa nacionalnim obilježjima, da li je slobodna njihova upotreba ili ne. Potom, neophodno je obezbijediti srazmjernu zastupljenost u državnim organima. Izborni zakon nas je unazadio, sa četiri mandata spali smo na dva. Nijedno pravo koje je zagarantovano članom 5 Ustava Crne Gore ne poštuje se onako kako je propisano – naglašava Siništaj.
Albanski subjekti, kako dodaje, moraju biti jedinstveni i imati zajedničku platformu od koje ne smiju odstupati.
Komentarišući Bardhijevu izjavu, poslanik Force Genci Nimanbegu kazao je da treba procijeniti šta je prioritet i šta je izvodljivo.
– Bardhi je najviše od svih uticao na to da nema više Albanaca u parlamentu. Ne vjerujem da se može izmijeniti izborni zakon jer nema podrške u parlamentu za to – rekao je Nimanbegu.
Predsjednik Demokratske unije Albanaca (DUA) Mehmet Zenka kaže da ta partija očekuje konsultacije sa DPS-om, te da će nakon toga saopštiti stav o Vujanovićevoj kandidaturi.
– Nakon tog sastanka, tj. kad čujemo predloge i ponude, izaći ćemo u javnost i saopštiti šta smo se dogovorili – naveo je Zenka.
DUA je, kako ističe, zbog lošeg tumačenja izbornog zakona na oktobarskim parlamentarnim izborima ostala bez mandata, a potom i podnijela žalbu Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu.
– Praksa je dokazala da je izborni zakon izuztetno loš i diskriminatorski prema Albancima jer dozvoljava raznolika tumačenja. Zbog njega je DUA ostala bez zasluženog mandata. Poslije odluke Ustavnog suda koji je odbio našu žalbu, žalili smo se Evropskom sudu u Strazburu. Očekujemo da ćemo tamo naći pravdu – rekao je Zenka.
Bo. M.
Gegaj: Postojeći zakon je pravičan
Funkcioner DPS-a Nikola Gegaj smatra da je postojeći izborni zakon veoma pravičan, te da na poseban način privileguje liste nacionalnih stranaka prilikom raspodjele mandata.
– U Crnoj Gori od 1996. godine imamo afirmativne zakone koji su otvorili vrata da kroz posebne mehanizme Albanci budu konstatno zastupljeni u Skupštini. Postojećim izbornim zakonom nikako se ne narušava postignuta tekovina – ističe Gegaj.
Naglašava da DPS dobija priličan broj glasova Albanaca, zbog čega pojedine partije ili liste nacionalnih stranaka ne osvajaju planirani broj mandata.
– Mislim da svi zajedno, bez obzira na politička opredjeljenja, treba da radimo na jačanju institucija sistema kako bismo što prije postali član Evropske unije. Siguran sam da postoji volja vlasti da se prava Albanaca usklađuju i podignu na najviši nivo – poručio je Gegaj.
Izvor: DAN